Chyba nikt nie ma wątpliwości, że filozofia Lean i narzędzia lean management w pierwszej kolejności kojarzą się z przemysłem. Nic dziwnego, od przemysłu wszystko się zaczęło. Na szczęście inne branże również zauważyły korzyści płynące z ciągłego doskonalenia i zaczęły coraz śmielej stosować to podejście w praktyce.
Lean Office czy Lean Administration zyskują coraz więcej na popularności. Większość konferencji i paneli dyskusyjnych o tematyce ciągłego doskonalenia jako standard przyjęły już wprowadzenie modułu dla obszarów nieprodukcyjnych.
Przemysł, usługi, produkcja, biura – tak! O doskonaleniu w tych obszarach mówi się głośno. Ale Lean zagościł też do medycyny, przestrzeni publicznej, a nawet do domu!
Przyjrzyjmy się naszemu otoczeniu, wystarczy chwila i możemy mnożyć przykłady zastosowania narzędzi lean management.
Narzędzia lean management i sposób zastosowania w codziennym życiu – 7 przykładów:
– Standaryzacja:
światła drogowe (często również z sekundnikiem) oraz wszelkie oznaczenia poziome i pionowe dróg.
Wiadomo, kiedy ruszyć, a kiedy stać, symbole o takim samym znaczeniu we wszystkich krajach.
– 5S:
kontenery i kosze do segregacji odpadów oznaczone odpowiednimi symbolami i kolorami.
Wiadomo, gdzie należy wyrzucić dany rodzaj odpadów.
– System KANBAN:
oznaczenia np. czerwoną etykietą miejsc na półkach w supermarketach, gdzie dany towar osiągnął stan minimalny lub całkowicie go brakuje.
Od razu widać, gdzie należy uzupełnić towar i czego brakuje.
– Kolejka FIFO:
produkty w supermarketach wystawiane na regałach zgodnie z zasadą, że towary o najkrótszej dacie ważności znajdują się najbliżej; „numerki”, które pobiera się w kolejce na poczcie, w urzędach czy u lekarza.
Ograniczenie ryzyka trzymania na półkach sklepowych towarów przeterminowanych, a co za tym idzie – ograniczenie strat.
– Poka Yoke:
port USB w komputerze; karta SIM ze ściętym rogiem, dzięki czemu istnieje tylko jeden poprawny sposób montażu; bagnet w dystrybutorze oleju napędowego większy niż ten w dystrybutorze benzyny – aby ograniczyć możliwość pomyłki podczas tankowania; zabawki dla dzieci polegające na wkładaniu klocków o konkretnych kształtach w otwory odzwierciedlające te kształty.
Przedmioty tak zaprojektowane, żeby mogły być użytkowane tylko w jeden, prawidłowy sposób. Ograniczenie ryzyka popełnienia błędu.
– TPM i SMED:
obsługa „pit stop” w Formule 1
Ograniczenie czasu potrzebnego na konserwację i ponowną dostępność maszyny/ urządzenia do pracy do minimum.
I wiele, wiele więcej …
A Ty jakie możesz podać przykłady zastosowania narzędzi Lean w życiu codziennym?
Jeśli zainteresował Cię ten artykuł, odwiedź zakładkę Narzędzia i Metody. Przeczytasz tam więcej o narzędziach lean management.