Gdzie jest Wally? – Wstęp do 5S

Gdzie jest Wally*?

 

Zanim o 5 S, krótka rozgrzewka – znajdź Walliego wśród innych postaci i obiektów na zdjęciu poniżej. W lewym dolnym rogu zamieszczam podobiznę naszej zguby 🙂

 

 

* A kim jest w ogóle Wally? To postać z amerykańskiego serialu animowanego z lat 90′. Tytułowy bohater podróżował w czasie, po drodze napotykając niezliczoną ilość przygód.  Dla widzów natomiast w każdym odcinku była niespodzianka – obrazek, na którym gdzieś w gąszczu innych  rzeczy, obiektów, osób, ukryty był właśnie Wally. Zadanie polegało na tym, aby jak najszybciej odszukać Walliego. Dodatkową trudnością był odmierzany czas na ekranie telewizorów.

 

I jak idą poszukiwania?

 

Widzisz już Walliego?

 

Nie?

 

Nie zrażaj się ogromną liczbą innych rzeczy, które utrudniają osiągnięcie celu – czyli odnalezienie naszego bohatera.

 

A teraz podpowiedź jak ułatwić sobie zadanie 🙂

 

Jak odszukać Walliego w 3 krokach?

 

  • Zmniejsz obszar poszukiwań

 

Jak można odnaleźć zgubę w tak zapełnionym innymi rzeczami otoczeniu? Oczywiście jest to możliwe, ale jakim kosztem? Kosztem poświęconego czasu na szukanie – a przecież jedna z 7 strat / marnotrawstw, które powinniśmy przecież eliminować.

Jeśli popatrzymy na obrazek i zaczniemy po prostu szukać, bez żadnej strategii, pomysłu, to owszem – jest szansa, że uda się zauważyć Walliego szybko, ale byłby to tylko łut szczęścia. A chyba nikt nie chce, aby coś w jego życiu zależało od przypadku.

 

Spróbuj zmniejszyć obszar swoich poszukiwań, dzieląc obrazek na strefy. Następnie pomału, krok po kroku analizuj każdą strefę.

Podobnie, jak przy wprowadzaniu strategii lean w organizacji – ogólny obraz jest ważny, ale skuteczność gwarantuje tylko systematyczna praca w mniejszych jednostkach.

 

 

  • Sukcesywnie eliminuj

 

Mając mniejszy obszar działania lepiej można skupić się na celu prawda? To do dzieła!

Konsekwentnie, krok po kroku, sekcja po sekcji poszukuj Walliego.

Każdy sprawdzony obszar oznacz tak, aby nie wracać do niego.

 

 

  • Wskaż Walliego

 

Jeeeeest! Udało się! I to już w połowie drogi, nie trzeba było przeszukiwać wszystkich 8. sekcji.

 

 

 

Przykład Walliego, mimo że to banalna historyjka, idealnie wpisuje się w lean’ową tematykę.

Ile razy zdarzyło Ci się szukać czegoś w gąszczu innych informacji, plików, przedmiotów? A do tego jeszcze pod presją czasu?  A pośpiech to zły doradca. Wówczas popełnia się najwięcej błędów.

 

Nie wiesz od czego zacząć? Zacznij od 5S!

 

Pamiętając przykład Walliego, nie ma się co dziwić , że pierwszym krokiem w przygodzie z LEAN, w niemal każdej firmie, jest wprowadzenie 5S.

Nie można bowiem budować strategii doskonalenia w organizacji bez solidnych podstaw, będąc „zakopanym” w ogromie różnych, nieraz niepotrzebnych, rzeczy i informacji.

To wszystko co nas otacza musi mieć swoje miejsce i być na swoim miejscu. A dodatkowo – każdy musi znać zasady i ich przestrzegać.

 

5S – (Selekcja, Systematyka, Sprzątanie, Standaryzacja i Samodyscyplina) stanowią bazę do dalszych działań doskonalących. Uczą samoorganizacji i dyscypliny, aby zapewnić bezpieczne środowisko pracy.

 

 

A więcej o 5 S – opis z przykładami- przeczytasz we wpisie w zakładce Narzędzia i Metody. Zapraszam!

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *